پرسش پاسخ های جوانان
0

اهل البیت علیهم السلام

اشاره به منزلت اهل‌بیت«سلام‌الله‌علیهم»

سؤال ۶۶٫ ارزش کدام‌یک بیشتر است: قرآن یا چهارده‌معصوم؟

تفاوتي ندارد و هر دو تجلّي ذاتي خداوند متعال و ثقل يکديگر هستند.

سؤال ۶۷٫ در زیارت‌نامۀ حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» آمده است: «یاممتحنه امتحنک الله الذی خلقک قبل ان یخلقک فوجدک لما امتحنک صابره». لطفاً بفرمایید:

آیا این امتحان در عالم ذر بوده یا در عالم دیگری است؟

کیفیت این امتحان به چه نحوی بوده است؟

امتحان آن حضرت در عالم ذر بوده و کيفيت آن براي ما روشن نيست؛ امّا آنچه مسلّم است در امتحان خود سربلند بوده‌اند.

سؤال ۶۸٫ آيۀ ۳۳ سورۀ مباركۀ احزاب دربارۀ مشيّت خداوند مبنى بر تطهير اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» است و بنا بر سياق ادبى و صرف‌ونحو عربى و نظر اكثريت مفسّرين، اين آيه اختصاص به پنج‌تن آل‌عبا«سلام‌الله‌علیهم» دارد. آیا آيۀ تطهير شامل امامان بعد از امام‌حسين† هم می‌شود؟ خواهشمندم توضيح دهيد.

آيۀ تطهير، همۀ چهارده‌معصوم«سلام‌الله‌علیهم» را شامل می‌شود.

سؤال ۶۹٫ اهل تسنّن معتقد هستند که خلفای راشدین توسّط مردم انتخاب شده‌اند و تشیّع معتقد است که خلیفۀ مسلمین توسّط پيامبر گرامی اسلام «صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» منصوب شده ‌است. به‌طورکلی چنین عقیده‌ای درست است یا خیر؟

حکومت مال خداست و خداوند متعال حکومت را به پيامبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» و اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» داده است و هيچ‌کس به‌جز آن بزرگواران و نايبان ايشان، حقّ حکومت ندارد؛ امّا حضور و پشتيباني مردم و تأييد حکومت توسّط مردم بايد باشد و بدون آن، حکومت ممکن نيست.

سؤال ۷۰٫ چرا پيامبر«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» با دختران خلفای اوّل و دوّم ازدواج کردند؟ نظر شما دربارۀ ابولؤلؤ چیست؟ آیا مطالب منتسب به او صحیح است؟ قبر او کجاست؟ آیا همان قبری است که در کاشان به او نسبت داده‌اند؟

  1. هر فعلي از پيامبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» سر زده است، صددرصد بر وفق حکمت و مصلحت بوده است؛ هرچند ما مصلحت و حکمت آن را درک نکنيم.

توصيه می‌شود به‌جاي اين‌گونه مباحث، بر اصول دين و براي تقويت مباني اعتقادي کار کنيد و با مطالعۀ سيرۀ اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» از آن بزرگواران سرمشق بگيريد.

انس و ارتباط با اهل‌بیت«سلام‌الله‌علیهم»

سؤال ۷۱٫ آیا وقتی به ائمه«سلام‌الله‌علیهم» سلام می‌کنیم، به‌این‌صورت است که ما سلام می‌کنیم و آن‌ها جواب می‌دهند و ما نمی‌شنویم یا اینکه آنان سلام می‌کنند و در اصل، سلام ما جواب سلام آن بزرگواران است؟

ما وظيفه داريم به اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیه» سلام و درود بفرستيم و آن بزرگواران نيز حتماً پاسخ سلام و اظهار ارادت ما را می‌دهند و می‌توان چنين گفت که در واقع سلام ما به ايشان ناشي از توجّهي است که به ما دارند و در اثر عنايت اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» توفيق سلام و ابراز ارادت و مودّت به آنان می‌يابيم.

سؤال ۷۲٫ در مراسم‌های عزاداری که برگزار می‌شود، از شنیدن برخی از روضه‌ها که خوانده می‌شود، حال بسیار بدی به من دست می‌دهد و به‌خاطر سنگینی برخی از روضه‌هایی که خوانده می‌شود، از لحاظ عصبی، بسیار مشکل پیدا می‌کنم. آیا جایز است که هنگام شنیدن آن روضه‌ها، لطمه بزنم یا فقط به روضۀ سخنرانان مطرح، اکتفا کنم و پای روضۀ مداح نمانم؟

در فرض مذکور، شنيدن ذکر مصيبت سخنران براي شما کافي است و لازم نيست روضۀ مکشوف گوش کنيد، بلکه اصل کار هم خوب نیست.

سؤال ۷۳٫ آیا قیام امام حسین«سلام‌الله‌علیه» منجر به پیروزی شد یا شکست؟ اگر قيام ايشان پیروز شد، چرا باید در محرم و صفر عزاداری و شیون کنیم؟ در حالي که برای پیروزی، جشن و شادی بر پا می‌کنند‌ و شهداي کربلا هم در شب عاشورا شاد بوده‌اند. پس گريه و زاري ما براي چيست؟

هدف از قیام امام حسین«سلام‌الله‌علیه» احیای‌ دین در بين امّت اسلامي بود و با شهادت ایشان و اسارت خاندان نبی اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم»، این هدف تحقّق یافت. بنابراین قیام آن حضرت منجر به پیروزی شد و موجي در عالم بر پا کرد، امّا اين موج نياز به ادمه داشت که اسارت خاندان وحي آن را ادامه داد.

پس از آن، موج سوّمي لازم بود تا موج قيام آن امام بزرگوار را در نسل‌هاي بعدي تا قيامت منتشر کند و موج سوّم، در عزاداری‌ها و گریه و زاري برای امام حسین«سلام‌الله‌علیه» متحقّق شد و وظيفۀ شيعيان، با پيروي از ائمه طاهرين«سلام‌الله‌علیهم»، زنده‌ نگه‌داشتن و گسترش عزاداري‌ها و انتقال آن به نسل‌هاي بعدي است.

امّا اينکه شهداي کربلا در شب عاشورا شاد بوده‌اند، به‌خاطر رسيدن آنان به لقاي الهي بوده و ربطي به وظيفۀ ما ندارد و اين عقيده که بايد در عاشورا و ايام عزاداري، شاد باشيم، عقيدۀ انحرافي و خطرناکي است.

سؤال ۷۴٫ رابطۀ گريه بر امام حسين«سلام‌الله‌علیه» و سير و سلوك الى الله چيست؟

گريه، عزادارى، توسّل و زيارت، آثار فراوانى دارد كه از اهم آن امداد به انسان براى رسيدن به مقام لقاء و فناء است. در حقيقت بهترين امداد براى شخص سالك در طى نمودن منازل هفت گانه سير و سلوك، همين است.

سؤال ۷۵٫ آيا صحيح است كه بگوييم: چون كه مجالس اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» خيلى اهميّت دارد، پس هر كس به نام ايشان هر كارى بكند درست است؟

مجالس اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیه» اعم از مجالس جشن و سرور يا عزادارى ها و توسّل‌ها، به منظور ترويج دين مبين و مبانى حيات بخش دينى و معنوى است، چنان‌که شهادت آن بزرگواران هم، مثل ساير اعمال آنان در همين جهت و مسير بوده است:

«أَشْهَدُ أَنَّكَ‏ قَدْ أَقَمْتَ‏ الصَّلَاةَ وَ آتَيْتَ الزَّكَاةَ وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَيْتَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ اتَّبَعْتَ الرَّسُولَ…»[۱]

بنابراين آميختن آن مجالس به معصيت، گناه، خلاف شرع و بلكه انجام هرگونه عملى كه باعث وهن آن مجالس و بى حرمتى باشد، از گناهان بزرگ به شمار مى‌آيد و موجب قهر و ناراحتى قلوب مبارك آن حضرات است؛ چنانكه اهل‌دل نيز، فراوان نقل كرده اند كه وجود منكرات در مجالس اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» باعث قهر و نگرانى آن بزرگواران است و به جِد بايد از آن پرهيز نمود.

سؤال ۷۶٫ آیا انداختن پول در چاه به نیّت رسیدن به امام‌زمان«عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» درست است یا خرافات می‌باشد؟

آن پول را به نيّت امام‌زمان«عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» به فقرا صدقه بدهيد يا صرف کارهاي خير کنيد.

[۱]. کامل الزیارات، ص ۲۰۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *